پزشکی و سلامت

  • ۰
  • ۰خرید ساعت ارزان

خاطره جمعی تمام ما از ساعت، برمی گردد به فروردین شهریور هر سال. در فروردین باید ساعتی، ساعت ها را جلو می کشیدیم تا خیال کنیم که به روز بیفزاییم و اندکی از میزان ساعت شب بکاهیم تا در نتیجه مصرف برق آن هم در اوج مصرف وسایل خنک کننده تابستان افزوده شود در شهریور باید ساعت را به جای اول برگردانیم.

علاوه بـر این ساعت سال تحویل هم جهت خود خاطره ساز است، ولی فارغ از خاطره و نوستالژی، این پرسش هنوز جای پرسش کردن دارد که برای چه ساعت، در روزگار ماشیء ارزشمند ی است؟

ساعت شیء مهمی است؟

جهت جواب به این پرسش ابتدا بایستی ادعای مخفی در آن را ثابت کنیم؛ یعنی ثابت کنیم ساعت ارزش دارد تا بعد از آن به دنبال دلیل ارزش برویم. نشانه ارزش پیدا کردن ساعت در روزگار ما اولا اندازه بزرگ تکیه ما در زندگی روزمره به ساعت است (فلان ساعت بیا! ساعت ۲ بایستی اخبار را ببینم، ساعت ۴ پرواز دارم و...) ثانیا صنعت بزرگی که روزانه با امتیاز نو بر امتیازهای قبلی (از تزئین با الماس طلا گرفته تا ساعت های هوشمند) به سراغ مشتریان می آید و با وجود تمام مخاطرات بر سر اقتصاد این کالا به تبلیغات وسیع اما فروش ادامه می دهد. به نظر، همین دو موضوع که هر آدم ی در زندگی روزمره آن را می بیند، می تواند شاهد بهتر ی بر آن مدعا باشد و هم اکنون بایستی سراغ دلایل آن رفت.

زندگی اجتماعی؛ نقطه شروع

دلیل اول ارزش ساعت در زندگی آدم یان، همین زندگی اجتماعی است. تصور بکنید که اگر آدم ی به تنهایی در جزیره زندگی می کرد؛ او ابه احتمال زیاد لا به ساعت هیچ نیازی نداشت. زمان به طور عام ساعت به طور ویِژگزینشه وقتی ارزش پیدا می نماید که قرار باشد با افراد دیگر تعلت داشته باشیم. سر قراری برویم. تعهدی را انجام بدهیم. از خدمتی چون قطار یا هواپیما استفاده کنیم، در استفاده برق صرفه جویی کنیم و... با نبود اجتماع، کارکرد ساعت در بسیاری از موارد از بین می رود. جذاب است که بدانید با پیچیده تر شدن زندگی اجتماعی آدم یان، ارزش ساعت و نیاز به آن بیشتر شدن پیدا می نماید . همین اواخر بود که سرورهای یک شرکت تامین کننده خدمات اینترنتی در کشور به تغییر ساعات رسمی، ده ساعت خدمت رسانی را متوقف کرده بود. موضوعی که در قدیم وجود نداشت. مثال دیگر در این زمینه مساله ساعت کاری کارمندان بود که در ابتدای سال تحصیلی جاری دردسرساز شد و به ارتقا ترافیک در تهران دامن زد.

فناوری ها کارهای جدید

دلیل دوم ارزش ساعت که بی رابطه با پیچیده شدن زندگی اجتماعی آدم یان نیست؛ نیاز به دقت در فناوری ها کارهای بین المللی است. در حالی که در گذشته الایام آدم ها با مصرف از تخمینی حدودی به دست آمده از اوضاع آسمان امور خود (چون کشاورزی حتی امور ارزشمند مردم چون اوقات شرعی) را رتق وفتق می کردند در زندگی امروزین آدم یان موارد ی چون وضع پرتاب و قرارگیری ماهواره ها، پرواز هواپیما حرکت قطارها و حتی مسابقات ورزشی در سطح قهرمانی جهان المپیک نیازمند دقت است و این دقت باعث ارزش مساله وقت و ساعت می شود.

کمبود زمان و گرانبها شدن ساعت

پیچیده شدن زندگی آدم یان از زاویه دیگری هم باعث ارزش پیدا کردن و ساعت شده است. زندگی امروزه آدم یان سرشار از وظایفی است که هر شخص می بایست در تعلت با خود، نزدیکان، محیط کاری اجتماع انجام دهد. این مساله بجهت در محیط های شهری با وجود موارد ی چون ترافیک باعث می شود آدم ها به کمبود دچار شوند. کمبود مثل کمبود هر چیز دیگر باعث گرانبها شدن آن است. موضوعی که در ضرب المثل مشهور «وقت، طلا است» هم نمود پیدا کرده است.

آدم ها در این شرایط جهت این که به اصطلاح به تمام کارهای برسند بایستی ساعتی در اختیار داشته باشند تا بتوانند برنامـه ریزی دقیقی داشته باشند. کمبود زمان اما مساله مدرن زندگی آدم ها نیست و بودند افرادی که در قدیم هم آرزوی زمان زیادتری می کردند؛ اما این مورد در قدیم بیشتر جهت آدم های فاضل بزرگی چون پژوهشگران و عرفا بیان بوده است.

تعلت بین المللی

تعلت بین المللی چهارمین دلیل ارزش پیدا کردن وقت و ساعت است. خوب می دانیم که به دلایل طبیعی، وضع روز و شب در نقاط مختلف جهان مفرق است. در قدیم که تعلت ات بین المللی اندک بود این فرق زمانی ارزش خاصی نداشت، ولی در زندگی امروزه این فرق ارزش پیدا کرده است. از موارد آسان ای چون ارتباط با آشنایان در ساعات غیراداری غیر استآسان آنان گرفته تا موارد ی چون معلت ات بین المللی در بورس های جهان ی و صرافی ارز گرفته تا حمل ونقل بین المللی، تمام چیز با تطابق ساعت ها شاید . نمود بارز این ارزش را می بایست در تحریریه های خبری، هتل های بین المللی صرافی ها دید؛ جایی که ساعت های متعددی در کنار هم نشان می دهد که ساعت شهرهای با اهمیت زیاد جهان هم اکنون چند است.

ارزش دینی و آیینی

ساعت اما از نظر آیینی سنتی ارزش دارد. بسیاری از مناسک آداب مذهبی را باید در زمان معین ی انجام داد. جهت مثال نماز را در آیین اسلام باید در معین ی خواند یا آغاز انتها روزه زمان معین ی است. این زمان معین تا جایی با اهمیت زیاد است که اکنون وبسایت های اینترنتی بسیاری به اعلام اوقات شرعی می پردازند در اکثرا شهرهای ایران یک شماره سه رقمی، این اوقات را به مردم اعلام می نماید . از نظر سنتی برای مثال در آیین ایرانی، لحظه تحویل ساعت حتی به دقیقه و ثانیه برای مردم ارزش خاصی دارد. در ابتدای تقویم ها این لحظه درج می شود و اکثرا ایرانیان جهت پاسداشت این لحظه، ارزش خاصی قائلند.

ارزش اقتصادی و شغلی

مسلما یکی دیگر از دلایل ارزش پیدا کردن ساعت در روزگار ما، صنف ساعت ساز و ساعت فروش است. هر چقدر نیز که بگویند ببینیم بازارشان کساد شده و اما اگر چه بدانیم ساعت تولید داخلی و ملی ندارد؛ می بایست پذیرفت هنوز هم افرادی می باشند که در مغازه هایی از زیر پله گرفته تا مغازه های بزرگ و مجلل در شمال شهر، به فروش یا مرمت ساعت مشغولند و از این کار ارتزاق می کنند. از طرف دیگر در بخش کلان، واردکنندگان قانونی غیرقانونی این کالا هستند در نهایت می بایست چشم ها را به آن سوی آب های ایران و بجهت کشور آرام سوئیس دوخت؛ جایی که قطب صنعت تولید ساعت در جهان است.

خاطره نوستالژیک فردی

از زاویه دیگری هم می توان ارزش ساعت را نقد کرد. در کنار حلقه انگشتری و جواهرات، ساعت یکی از کالاهایی است که عروس داماد ازدواج خریداری می کنند. این مساله نه​تنها رسم در ایران که یک رسم در بیشتر کشورهای جهان است و مجموعه های ساعت سازی جواهرسازی با اطلاع از این موضوع سعی می کنند با تهیه و تولید ست ها یا نمونه های همسان و نیز تنوع دادن به کالاها سهم خوب ی از این بازار را از آن کنند. برای بسیاری از آدم ها این کالاها حکم یادگار یادآور خاطرات شیرین (یا حتی تلخ) این روزهاست.

ساعت به مثابه تاریخ میراث فرهنگی و المان شهری

ساعت از زاویه دیگر می تواند بعدی تاریخی یا میراث فرهنگی داشته باشد. جهت مثال ساعت به کار رفته در شمس العماره تهران یا ساعت بیگ بن در لندن از این زاویه ارزش دارد که به عنوان میراث فرهنگی با اهمیت کشورهای شناخته می شود. علاوه بـر این ساعت های بزرگ عمومی ساعت های کوچک افراد با اهمیت هم اهمیت های فر، مادی دارد و در موزه های جهان به عنوان کالای ارزشمند مراقبت می شوند.

در کنار این مورد بایستی در ذهن داشت در بیشتر شهرهای جهان ساعت به عنوان المان شهری خیلی مهم هم شناخته می شود از ساعت های مختلف در گوشه و کنار شهر برای زینت بخشی به آن نیز مفید ی جهت شهروندان مصرف می شود؛ اتفاقی که در کشور خودمان نیز در موارد ی افتاده حتی بزرگ ترین ساعت جهان در تهران نصب شد، ولی متأسفانه مثل برخی کارهای دیگر هیچ پیگیری قابل تذکر ی برای تدقیق یا نگهداری این ساعت ها انجام نمی گیرد در حالی که گفته می شود در کشورهای اروپایی زمان تمام ساعت های شهری با یکدیگر همسان و اما منطبق بر ساعت رسمی کشور است.

اما ایرانیان در سال های اخیر از وجه دیگری پی به ارزش ساعت بردند. محمود احمدی نژاد رئیس جمهور سابق علاقه خاصی به تغییر فرم های قانونی ساعت در ایران داشت به همین دلیل ابتدا طرح ساعت تابستانی زمستانی را لغو کرد که با اعتراض کارشناسان مجلس و قانونگذاری جهت این موضوع، دوباره این طرح برقرار شد بعد از آن هم ساعت کاری کارمندان تغییر کرد که اما این کار دوم با استقبال روبه رو شده بود، ولی دولت بعدی با هدف افزایش ساعت کاری آن را تغییر داد، ولی در نهایت مجبور به تجدیدنظر در تصمیم شد.

مسلما به این موارد می توان رویکرده ای دیگری را اضافه کرد و بر ارزش زمان و نگاری و به تبع آن ساعت افزود. با این حال بهتر است به سخنی که در میانه این گزارش گفته شد برگردیم. روز به روز بر ارزش زمان و ساعت افزوده می شود. اما اگر چه وجود بازار ساعت با ورود تلفن همراه به خطر افتاده است، اما هنوز که هنوز است ساعت به معنای نمود ارزش ویِژگزینشه خود را دارد. این مساله فقط ادعا نیست. تحلیل کلماتی چون Time (انگلیسی)، heure (فرانسوی) زمان، ساعت و زمان (عربی و فارسی) در سامانه ارزیابی جستجوی فرد ان اینترنتی در گوگل نشانگر این است که با فراز نشیب هایی در بستر زمان، میزان جستجوی این کلمات در ده سال اخیر بیشتر شدن داشته و این شاید بهتریـن در جهان مجازی شده امروز جهت ارزش ساعت باشد. زمان اگر طلا باشد؛ ساعت ترازوی زرگری است.

  • ۹۵/۰۳/۱۸
  • امید جهان

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی